MOVEMBER W LUBLINIE

"Wąsy dla Zdrowia"

Od kilku lat listopad jest miesiącem, w którym w wielu krajach promowane są akcje profilaktyczne. Akcje mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych i nowotworów dotykających mężczyzn.

Symbolem tych akcji są wąsy.

Wąsy – zwłaszcza u kogoś, kto nigdy ich nie nosił – intrygują. Prowokują do pytań i do dyskusji i mogą stać się świetnym pretekstem do rozmowy na tematy, których zazwyczaj się unika lub lekceważy – do rozmowy o zdrowiu i o raku.

Dlatego zapuszczajcie – wąsy dla zdrowia!

Movember w Lublinie 2018 wąsy dla zdrowia - zdrowie jest męskie Barbershop the Razor's Edge

CELE AKCJI WĄSY DLA ZDROWIA

Celem naszej akcji jest edukowanie, namawianie do prowadzenia zdrowego trybu życia, regularnych badań profilaktycznych wśród mężczyzn i przełamywanie tabu dotyczącego nowotworów, zwłaszcza raka dotykającego męskich miejsc intymnych. Zwłaszcza obecnie – w dobie pandemii Koronawirusa – warto jest zwracać uwagę na inne choroby.

Przez cały miesiąc studenci medycyny z lubelskich oddziałów takich organizacji jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz SCORA, a także fryzjerzy w lubelskich Barbershopach The Razor’s Edge oraz Lublin Blues, zachęcają do zapuszczania symbolicznych wąsów w listopadzie, zwracania szczególnej uwagi na niepokojące objawy i do skorzystania z badań diagnostycznych.No właśnie – wąsy to tylko symbol. Ale mają na celu zwrócić uwagę na rzeczy ważniejsze, o których faceci – co tu ukrywać – zwykle starają się nie mówić.

 

Zobacz jak wyglądały poprzednie edycje naszych akcji:

edycja 2021 Lubelski Movember vol. 1 oraz vol. 2 oraz Remember Movember 2022 przy których pomagali nam przyjaciele z Browaru Dziki Wschód.

 

ZDROWIE JEST MĘSKIE

NOWOTWORY WŚRÓD MĘŻCZYZN

Rak to ruletka, a statystyki pozostają nieubłagane: niewykryty rak zabija mężczyzn. I jest w tym morderczo skuteczny! Z kolei szybko zdiagnozowany – jest bardzo często całkowicie uleczalny.

Czas skończyć z udawaniem macho – i traktowaniem raka męskich miejsc intymnych jak tematu tabu.

W pierwszej kolejności – możesz zbadać się sam. Przeczytaj o tym TUTAJ oraz TUTAJ 

Nie lekceważ żadnych objawów! Nie czekaj, aż „skończy się COVID” ale działaj od razu!

SKORZYSTAJ Z BADAŃ

Zbadaj się! Zachęć do tego kumpli, braci i swoich nastoletnich synów. Bo zdrowie jest męskie!

Jeśli masz od 18 do 40 lat – zbadaj się pod kątem raka jąder i poproś lekarza, żeby wytłumaczył Ci na czym polega samobadanie. Dbaj o siebie – rak jąder może rozwinąć się szybko, nawet w przeciągu kilku tygodni!

Jeśli jesteś starszy – zacznij myśleć o badaniach pod kątem raka prostaty i co najmniej raz w roku rób badania krwi.

PARTNERZY AKCJI

W poprzednich latach pomagali nam...
centrum medyczne sanitas logo nowe

Centrum Medyczne Sanitas –
oferuje kompleksową opiekę na poziomie renomowanych europejskich klinik. Pod marką Sanitas kryją się nie tylko gabinety specjalistyczne. Pacjenci korzystają również z takich usług jak stomatologia, medycyna pracy, opieka lekarza rodzinnego, rehabilitacja i endoskopia. Część rehabilitacyjna to kompleks pomieszczeń wyposażonych w najnowsze i najskuteczniejsze urządzenia pobudzające ciało i energię życiową rekonwalescentów. Wizytówką Sanitas jest pełno profilowy szpital specjalistyczny. Nowoczesny sprzęt medyczny i nowatorskie metody leczenia pozwalają na szybką rekonwalescencję.

ul. Okopowa 3, rejestracja pod numerem 81 53 40 400 https://cmsanitas.pl

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland – największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca studentów kierunków medycznych oraz ich absolwentów, działająca nieprzerwanie od 1956 roku.

Stowarzyszenie funkcjonowało początkowo jako KKSAM (Komitet Koordynacyjny Studentów Akademii Medycznych), następnie i przez wiele lat jako PolMSIC (Polish Medical Students’ International Committee), a od kilku lat w formie IFMSA-Poland.

IFMSA-Poland należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny – IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).

Nasza działalność ma miejsce w oddziałach: Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Śląsk, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra

Działalność statutowa realizowana jest w obrębie 6 Programów Stałych:

  • SCOPE – Program Stały ds. Praktyk Kliniczmych (Standing Committee on Professional Exchange)
  • SCORE – Program Stały ds. Wymiany Naukowej (Standing Committee on Research Exchange)
  • SCOME – Program Stały ds. Edukacji Medycznej (Standing Committee on Medical Education)
  • SCOPH – Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (Standing Committee on Public Health)
  • SCORA – Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS)
  • SCORP – Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (Standing Committee on Human Rights and Peace)

Oddział Lublin

IFMSA-Poland-logo
Scora zdrowie reprodukcyjne i AIDS

SCORA (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS) – Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS

„Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, a najlepszym sposobem prewencji jest edukacja” i zdanie to jest mottem SCORA. Działalność Programu opiera się na edukacji dotyczącej profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także ich objawów, diagnostyki i leczenia. Akcje kierowane są do różnych grup społecznych.

W Oddziale Lublin SCORA organizuje akcje takie jak:

  1. Think Pink

  2. Movember

  3. Światowy Dzień AIDS

  4. Pink Lips

  5. Pierwsza wizyta u ginekologa

  6. Dotykaj swoich piersi

  7. Męskie Sprawy

  8. Peer Education HIV i AIDS

  9. Tramwaj zwany pożądaniem

Zapuść wąsy w listopadzie…czyli akcja Movember!

Akcja Movember czyli zapuszczanie wąsów w listopadzie, prowokuje do rozmów o raku jąder i prostaty. Mężczyźni zapuszczają zarost, by zmianą swojego wizerunku zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu panów pozostają nadal tematem tabu.

Listopad jest miesiącem profilaktyki raka jądra prostaty. Z tego powodu organizujemy akcje edukacyjno-informacyjne dzięki którym mężczyźni w każdym wieku mają możliwość nauczenia się samobadania jąder przy użyciu specjalnych modeli! Jej celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn na temat profilaktyki raka jąder i raka prostaty, a także podkreślenie jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

Time For Fit – to kameralne miejsce do ćwiczeń pod stałą opieką wykwalifikowanego trenera. Na fitnessowej mapie Lublina odznaczają się rewelacyjnym zapleczem i specjalistyczną wiedzą w zakresie treningów EMS. Do tego dochodzi bar witaminowy, opieka dietetyka, pomoc fizjoterapeuty – czego chciec więcej?

Siłownia Lublin Time For Fit – ul. Lubartowska 68A/U4, timeforfit.pl

Siłownia Lublin

INICJATYWA „MATCH”

Razem z Wydziałem Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin i Instytutem Sztuk Pięknych UMCS braliśmy udział w pierwszej w Lublinie edycji inicjatywy MATCH. W ramach podjętych działań studenci kierunku grafika, w ramach swoich prac dyplomowych, mieli mieli przygotować dla nas kilka fajnych realizacji.

Założeniami inicjatywy MATCH była dwustronna wartość. Z jednej strony my, jako biznes, mogliśmy nieodpłatnie zyskać materiały dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Z drugiej strony młodzi twórcy, dopiero wchodzący w karierę zawodową, mieli możliwość pracy z realnym, działającym na rynku klientem oraz wzbogacić artystyczne portfolio o nowe projekty.

Zdecydowaliśmy, że studenci mogą nam pomóc, przygotowując krótkie spoty promujące akcję Movember i przede wszystkim – profilaktykę „męskich” nowotworów. Stwierdziliśmy, że skoro razem z nami pod projektem podpisywały się ważne lubelskie instytucje, niech wartość będzie uniwersalna.

W rezultacie studenci drugiego roku wykonali animacje zachęcające do badania pod kątem raka. Wszystkie filmy będziemy prezentować w listopadzie na naszych kanałach w mediach społecznościowych, tymczasem poniżej zamieszczamy kilka screenów z przygotowanych prac.

Małgorzata Rozwadowska

Inicjatywa MATCH movember 02

Oliwia Władyszewska

Inicjatywa MATCH movember 01

Magda Gąska

Inicjatywa MATCH movember 03

Katarzyna Szostek

Inicjatywa MATCH movember 04

Katarzyna Pieńkos

Inicjatywa MATCH movember 05

Edyta Lipiec

Inicjatywa MATCH movember 06

Olena Seleznowa

Inicjatywa MATCH movember 07

Sebastian Wojewoda

Inicjatywa MATCH movember 08

Paulina Puchyrska

Inicjatywa MATCH movember 09